guacamole kavkadesign 01

Szukam słońca i zieleni. Nie znoszę zimna a w tym roku zima wyjątkowo daje mi się we znaki. Rozgrzewam się wspomnieniami o cieplejszych miejscach. Słonecznych i zielonych. Dziś Meksyk :-)

guacamole kavkadesign 02guacamole kavkadesign 03

Na śniadania serwuję sobie awokado. Zielone, maślane, sycące. Na kanapce, z limonką, pieprzem, solą i świeżymi ziołami. Albo jako guacamole. „Mojej” wersji nauczyłam się właśnie podczas wizyty w Meksyku. Są różne receptury, ludziska modyfikują według uznania, szczyptą tego, łyżeczką innego. Widziałam przepis z kuminem – to już chyba lekka przesada, nigdzie, ale to nigdzie w Meksyku nie spotkałam takiej mieszanki. Są tacy, którzy lubią chlapnąć śmietanę lub majonez! Brrr. To już chyba powinno być karalne! Ja trzymam się takiej wersji przekazanej mi z ust rodowitego Meksykanina mieszkającego w… Meksyku :-))) Dojrzałe awokado – bez trudności odchodzi od skórki – rozgniatam widelcem. Skrapiam sokiem z limonki (dużo soku z limonki:-) – zapobiega brązowieniu miąższu i wspaniale podkręca smak awokado. Dodaję czerwonej cebulki, ostrej papryczki i drobno pokrojonych pomidorów (dla mnie najlepsze to koktajlowe-malinowe). Do tego pieprz, sól i gotowe! Przygotowanie to nie więcej niż 7-10 minut. Dlatego dziwi mnie obecność tego przysmaku na sklepowych półkach, zapakowanego w plastik i z długą data ważności! Po co? Dlaczego? I z czego? To jest pytanie :-)))

guacamole kavkadesign 04

Guacamole jem jak pastę, na ciemnym pieczywie. Lubię chleb. Co robić :-). Takie śniadanie jest zdrowe, sycące i bardzo kaloryczne (awokado to jeden z najbardziej kalorycznych owoców, w 100 g jest 160 kcal). Ale bez paniki. Plusy zdecydowanie biją minusy. Kwasy tłuszczowe zawarte w tym owocu chronią serce, obniżają poziom złego cholesterolu, przeciwdziałają nowotworom np. piersi. Potas reguluje ciśnienie krwi i korzystnie wpływa na układ nerwowy. Poza tym zawiera witaminy C, E i A – silne przeciwutleniacze o działaniu antynowotworowym. Ma też luteinę co dla okularnika, którym jestem ma niebagatelne znaczenie :-). Dlatego pochłaniam z apetytem. O kalorie pomartwię się później.

guacamole kavkadesign 05

A Wy lubicie awokado? Robicie guacamole sami czy nie chce się :-). Dajcie znać. Bardzo bym chciała poczytać Wasze wpisy w te długie, zimowe i niesympatyczne wieczory. Rozgrzewają doskonale za co z całego kavkowego serducha dziękuję!!!!!!!!

Kavka

p.s.: A na deser taka oto sytuacja:

guacamole kavkadesign 06

{{ data.length }} comment{{ data.length == 1 ? '' : 's' }}
{{comment.Name}}{{comment.URL ? '':comment.Name}} said:
Name is too short (min 2 characters)!
Enter a valid e-mail address!
Enter a valid URL!
Comment is too short (min 2 characters)!
* Indicates a required field