przyjazne domy kavka 10

Wynaturzony i skrajny przykład maksymalnego konsumpcjonizmu i marketingu pod postacią „Black Friday” potrafi ponieść i owładnąć tłumem. Ten czas (bo to już nie jest jeden dzień :-( zawsze wzbudza we mnie niesmak i smutek. Coś jest nie tak. Dlatego bez wdawania się w zbędne moralizatorstwo proponuję dla tych, którzy zechcą się do mnie przyłączyć powołać nowy dzień: „Green Friday”. Skromny, cichy, zielony, zdrowy. Dzień świadomego życia. Można go później „rozciągnąć” na tydzień, miesiąc, cały czas. Idea jest super prosta. I super przyjemna. Obiecuję :-) Od czego zacząć? Zacznijmy od domu!

przyjazne domy kavka 1

Zainspirowała mnie książka ?Przyjazne domy. 50 wskazówek jak żyć pomysłowo?. Do książek pędzę jak pszczółka do miodu, wyczuwam jak pies tropiący w najdalszym kącie sklepu, wytrwale tropię jak drogocenne trufle. Nawet w IKEA, miast skupić się na kolejnym drobiazgu gnam skrótem do półki z książkami. Jest ona dość wstydliwie wciśnięta (IKEA Targówek) między wejście do toalet (!) a dział dziecięcy. Nie ma zbyt wielu zainteresowanych. A WIELKA SZKODA! Bo książki wydawane przez Ikea są piękne, doskonale oprawione, na miłym papierze, stylizacje i zdjęcia na najwyższym poziomie (współpracuje z nim min. Hans Blomquist i wielu bardzo znanych fotografów). Do tego pełne pomysłów dla zwykłych ludzi, bez zadęcia, napinki i niepotrzebnego blichtru. Teraz dołączyły do tej gromadki książki ważne. O świadomym wykorzystywaniu zasobów, podpowiadające jak żyć bardziej eko, na co zwracać uwagę by?(?) czuć się świetnie, robić dobre rzeczy, oszczędzać i fantastycznie się bawić (?)?.

przyjazne domy kavka 3

przyjazne domy kavka 4

W książce poznajemy 5 rodzin i 5 domów. Bardzo różnych. Właściciele opowiadają o swoim świadomym życiu, dzielą się wskazówkami. Jako leniwiec najczystszej wody wiele prac domowych omijam szerokim łukiem. I tak np. prasowanie dla mnie nie istnieje. Mam żelazko. Fakt. Kupił je Seba gdy braliśmy ślub i trzeba było wyprasować koszulę. Od tej pory (a było to ponad 8 lat temu) żelazko gdzieś jest. Nie umiem do końca powiedzieć gdzie :-) Więc jako leniwiec dowiedziałam się, że moje lenistwo jest bardzo eko i bardzo oszczędne! Plus dla mnie. Plus drugi: piorę tylko w 40 stopniach i to w trybie piętnastominutowym. Przecież nie czołgam się w swoich ubraniach przez błota i trawy, więc po co szaleć z czasem i temperaturą prania? Nigdy w mej głowie nie powstała myśl o posiadaniu elektrycznej suszarki. Wiem jest wygodna, wiszące pranie nie zalega po kątach mieszkania psując widoki ale? no właśnie. Wolę suszyć na powietrzu. Szczególnie gdy pogoda pozwala, jeśli nie rozstawiam suszarkę w domu. Po prostu :-)

przyjazne domy kavka 5

przyjazne domy kavka 6

przyjazne domy kavka 7

przyjazne domy kavka 8

przyjazne domy kavka 9

przyjazne domy kavka 11

przyjazne domy kavka 12

przyjazne domy kavka 13

przyjazne domy kavka 14

przyjazne domy kavka 15

W książce znajdziecie porady Mii i Jakoba o zdrowym jedzeniu i uprawie roślin. Kilka przepisów na ?zielone? potrawy i kosmetyki. Karin, Cord i Ada pokazują bardzo ekologiczny dom w samym centrum miasta, z balkonami zarośniętymi jak najdziksze ogrody i łazienką za którą dałabym się posiekać :-). Rafael zachęci do zbierania deszczówki i dokarmiania pszczółek a Halina Sawicka Ekberg (konsultant ds. świadomego stylu życia) wyjaśni jak zacząć, uwierzyć i prowadzić przyjazne światu (i nam wszystkim) życie. 

przyjazne domy kavka 16

przyjazne domy kavka 17

Dziś u mnie leje deszcz. Jest okropnie, zimno i mokro. Koty śpią zakopane w kocach i poduchach. Poprawiam sobie nastrój zielonym napojem mocy (przepis z książki), zagryzam bułeczką z harrisą i kiełkami (uwielbiam!!!!!). Porządkuję szafy. Podlewam zioła (tak, tak zorganizowałam sobie takie stanowisko w domu), czytam i oglądam ?Przyjazne domy?, które i Wam bardzo, bardzo polecam! I czekam na wiosnę za oknem. Bo w domu już jest ZIELONO. I tej zieleni życzę Wam Kochani w weekend i w nadchodzących tygodniach. Życzę Wam jej w życiu po prostu :-) Zaczynacie ze mną GREEN FRIDAY?

Wasza Kavka

?PRZYJAZNE DOMY. 50 WSKAZÓWEK JAK ŻYĆ POMYSŁOWO?. WYD. IKEA, 2016, 

 
p.s Kochani ? czy ja nie zarzucam Was ostatnio zbyt dużą ilością zdjęć? Bo wydaje mi się, że jakieś gigantyczne ilości teraz pakuję na bloga. Przesadzam? Dajcie znać jeśli nie lubicie, macie jakieś sugestie, wskazówki, pomysły itd :-)

{{ data.length }} comment{{ data.length == 1 ? '' : 's' }}
{{comment.Name}}{{comment.URL ? '':comment.Name}} said:
Name is too short (min 2 characters)!
Enter a valid e-mail address!
Enter a valid URL!
Comment is too short (min 2 characters)!
* Indicates a required field