pushkar kavka 2

Pushkar (Puszkar) ? oczarował mnie absolutnie. To święte miasto. Nie kupicie tu alkoholu, mięsa, jajek. Są kadzidła, kwiaty, paczuszki z darami dla bogów, wszechobecne szmatki, papierosy i marihuana (legalna w całym Rajastanie) :-).

W mieście znajduje się 400 świątyń i jedyna w Indiach świątynia boga Brahmy. Usytuowane malowniczo wokół jeziora na skraju pustyni Thar. Jezioro ma ponoć magiczną moc, a obmycie się w nim gwarantuje zdrowie, powodzenie i oczyszczenie z negatywnej karmy. Nie próbowałam, ale magię tego miejsca poczułam. Do jeziora prowadzą ghaty, czyli kamienne schody po których wyznawcy hinduizmu (ale także dźinizmu i sikhizmu) schodzą aby dokonać rytualnego obmycia. Modlą się, składają dary w licznych kapliczkach, rozmawiają, dokarmiają ptaki. 

Puszkar nie jest miejscem turystycznym. Albo inaczej ? nie jest miejscem popularnym wśród turystów wysypujących się z klimatyzowanych autobusów. Fakt, zasiedziało się w nim sporo backpackerów (miałam wrażenie, że wielu z nich od lat 60 i 70-tych :-) ale białasów w sportowym, wygodnym obuwiu niewielu. To miejsce pielgrzymek Hindusów. Wąskich uliczek pełnych ludzi, skuterów, krów, kóz, psów, małp skaczących po elewacjach budynków i oszałamiającego zapachu kadzideł. 

pushkar kavka 02pushkar kavka 03pushkar kavka 05pushkar kavka 06

Miejscowy ?Święty Mąż? w swoim namiociku przy jednym z ghatów. Miał tam wszystko, łącznie z piękną krową okrytą pomarańczową tkaninką :-). Oddaje się paleniu tytoniu ? jak zauważyłam jest to jedna z bardziej ulubionych czynności tych panów:-)

pushkar kavka 07pushkar kavka 08

Ptaki, małpy, krowa. Na tym ujęciu brakuje psa do kompletu, ale nie martwcie się był i pies, po prostu nie zmieścił się w kadrze.

pushkar kavka 09

Wieńce z kwiatów są darem dla bogów... i smakołykiem małp oraz krów. Kiedy w nocy odwiedziłam jezioro nie było tam prawie w ogóle ludzi. Cisza, światła odbijające się w wodzie i nagle stukot na marmurowych posadzkach. To mama krowa ze swoim synkiem przyszła sprawdzić czy zostały jeszcze jakieś kwiaty na ołtarzykach. Przywitała się miźnięciem nosków z miejscowymi psami, przekąsiła i jak gdyby nigdy nic wspięła się po schodach. Uwierzcie jest to zaskakujący widok. 50 albo więcej schodów w górę,  mijająca cię beznamiętnie (one się chyba ćwiczą w tym spojrzeniu niewzruszonym) i stukająca w mroku kopytami krowa ze swoim dzieciakiem. Staliśmy z Sebą jak wryci, a później nie bacząc na świętość miejsca ryknęliśmy śmiechem.

pushkar kavka 10pushkar kavka 11pushkar kavka 12pushkar kavka 25

Jeden z ghatów i wierni zmierzający do jeziora.

pushkar kavka 13pushkar kavka 14pushkar kavka 17

Cukiernio-kawiarnia. Nie lubię indyjskich słodyczy ale Sebucha się zajda tymi kulkami z kaszek, kaszkami ze słodkimi różnościami, kaszkowymi kwadracikami...

pushkar kavka 20

Jeden z bardzo wielu salonów fryzjerskich. Hindusi mają piękne włosy i bardzo o nie dbają. Ten lokal jest na wypasie ale najcześciej to krzesło postawione przy ulicy albo mały namiocik. A w nim całe bogactwo oliwek, henny, w asortymencie masaż głowy, golenie brzytwą i co tylko sobie wymarzycie. I wiecie co ? to są prawdziwi styliści fryzur uwielbiający swoją pracę!

pushkar kavka 18pushkar kavka 21pushkar kavka 19pushkar kavka 24

Indie (a raczej Rajastan) w moim wydaniu. Cześć pierwsza ale nie ostatnia :-) Seba mówi, że fotografowałam tylko krowy i psy. To fakt. Jest ich najwięcej. Mam trochę dziwny sposób postrzegania i często fotografuję to co innym wydaje się nieciekawe, brzydkie, nudne... Mam nadzieję, że Wam moje migawki się spodobają. 

Do tej pory unikałam publikowania zdjęć z podróży ale na prośbę kilku osób postanowiłam zmienić zasady. Za zachęcenie dziękuję bardzo IZ i Katarzynie ? mam nadzieję, że zdjęcia Was nie rozczarują i zachęcą do odwiedzenia tego niewiarygodnego kraju. 

Całuję Was bardzo i ślę naręcze gorących, kolorowych i pachnących kadzidłami uścisków
Wasza Kavka

{{ data.length }} comment{{ data.length == 1 ? '' : 's' }}
{{comment.Name}}{{comment.URL ? '':comment.Name}} said:
Name is too short (min 2 characters)!
Enter a valid e-mail address!
Enter a valid URL!
Comment is too short (min 2 characters)!
* Indicates a required field