colors 2

Czym jest kolor? Czy to obiektywna właściwość przedmiotu czy tylko wrażenie wywołane w naszym mózgu będące rezultatem bodźców wzrokowych? Jak barwa oddziałuje na człowieka i zwierzęta? Jak zmieniały się upodobania kolorystyczne na przestrzeni wieków w sztuce i życiu? Jaka była tego przyczyna? Czym kierujemy się przy wyborze kolorów: gustem, modą, praktycznym aspektem jego właściwości, sentymentem, narzuconą normą? Rozważania psychologiczne, fizyczne, artystyczne zostawiam naukowcom, badaczom tematu i fachowcom kolorymetrii.

Dla mnie kolor ma przede wszystkim znaczenie estetyczne. Podobno najbardziej lubianym kolorem na świecie jest niebieski. Ponad połowa ludzi wskazuje go jako ten najładniejszy, najulubieńszy i najbardziej relaksujący. Dlatego nie bez przyczyny co bardziej sprytne firmy w swojej identyfikacji wizualnej wykorzystały właśnie ten kolor, 53 % flag ma odcień błękitu w swoich barwach, a niebieskie dżinsy to chyba jeden z najbardziej wszechobecnych ubiorów w niemalże każdym zakątku ziemi. Na drugim i trzecim miejscu uplasowały się czerwony i zielony. Zdziwieni? Nie sądzę :-). W 2011 roku zapytałam na blogu jakie są Wasze ulubione kolory. Odpowiedź: zielony, niebieski, czerwony. Kolory te same, inna kolejność. Do niebieskiego mam stosunek podejrzliwy. Bo niby taki popularny ale w polskiej rzeczywistości oprócz błękitnego nieba nie spotykam go zbyt często, no może oprócz stoisk z ubrankami dla maluchów, gdzie wciąż króluje od lat przypisany, archaiczny i według mnie  dość dyskryminujący i z góry determinujący podział na róż dla dziewczynek i błękit dla chłopców. Ale może nie mam racji i żyję zamknięta w kokonie bieli, opuszczając go tylko na chwilę by dzielnie stawić czoła śmietanowym żółciom, pastelowym brzoskwinkom czy kremowemu boucle? Co myślicie? Czy Wasze ulubione kolory to te najczęściej wybierane do domów i szaf? Ja nie chadzam w bieli ani bladym różu, a jednak te barwy koją moje oczy i duszę. Lubię być czarnym punktem w jasności otaczającej mnie przestrzeni. A Wy? Jak wygląda Wasze podejście do kolorowego tematu? Zrobimy sobie nasz własny, mały konkurs lubianych i nielubianych kolorków?

p.s. zastanawia mnie jak ma się do rzeczywistości kolorowa wyliczanka polskich gustów, elegancko ?zpiktorializowana?, ?zwykresowana? i barwnie opisana na stronie kolorowapolska.pl? Czy cytrynowy tiul to naprawdę wybór Białegostoku a moja rodzinna Łódź nurza się w czerni? Ciekawe, bardzo ciekawe?

{{ data.length }} comment{{ data.length == 1 ? '' : 's' }}
{{comment.Name}}{{comment.URL ? '':comment.Name}} said:
Name is too short (min 2 characters)!
Enter a valid e-mail address!
Enter a valid URL!
Comment is too short (min 2 characters)!
* Indicates a required field